On İki İmamlar

On İki İmamlar
-ON İKİ İMAMLAR-

Aleviler, Hz. Muhammed’in hakka yürümesinden sonra Müslümanlara önderlik etmesi gereken kişilerin Ehlibeyt soyundan olmaları gerektiğine inanırlar. Buna kaynak olarak ta Kuran-ı Kerim’in Azhap Suresi 33. Ayeti gösterirler. Bu Ayet şöyle: “Ey Ehlibeyt Allah sizden her türlü pisliği, suçu gidermek ve sizi tertemiz bir hale getirmek diler.” Bu Ayetin anlamı, Ehlibeytin doğuştan arı olduğu bu anlamda da imamlığın Ehlibeytin soyundan gelen kişilerin hakkı olduğudur. Bilindiği gibi Ehlibeyt, Peygamberin ailesidir, soyudur. Peygamberin soyu da, yani Ehlibeyt Hz. Ali kanalıyla devam etmektedir. Dolayısıyla önderlik (halifelik) Hz. Ali ve çocuklarının hakkıydı. Ama maalesef bırakın Ehlibeytin imamlığını, ortada müthiş bir Ehlibeyt düşmanlığı vardı. Bu düşmanlık aslında biçimde Ehlibeyteydi. Bu düşmanlığın asıl hedefi İslamdı. Çünkü bu düşmanlığı geliştirenler Cahilliye döneminin azılı putperestleriydiler. Bu düşmanlığın sonuçları günümüze kadar da devam etmektedir. Bu düşmanlık öyle bir hal aldı ki, başta Hz. Ali olmak üzere bütün soyu büyük zulümler gördü. Ve on ikinci İmam Mehdi’nin dışında diğerleri genellikle zehirlenerek şehit edildiler. Hiç biri vadesiyle hakka yürümemiştir.
On iki İmamların Alevilikte çok büyük bir anlamı vardır ve Aleviler ibadetlerinde her zaman on iki İmamlara bağlılıklarını dile getirip onları anarlar. Kısaca belirtmek gerekirse; on iki İmamlar –bir bütün olarak- Aleviliğin temel yapı taşlarındadır. Bunlara ek olarak Aleviler on ikinci İmam Mehdi’nin bir gün gelip kendilerini kurtaracağına inanırlar.

– ON İKİ İMAMLARIN İSİMLERİ:

1. Hz.Ali
2. İmam Hasan
3. İmam Hüseyin
4. Zeynel Abidin
5. Muhammed Bakır
6. Caf er Sadık
7. Musai Kazım
8. Ali Rıza
9. Muhammed Taki
10. Ali Naki
11. Hasan Askeri
12. Muhammed Mehdi

ON İKİ İMAMIN HAYATI:

Hazreti Ali, ogullari ve torunlari 12 imam adiyla anilir. 12 imamin sirasiyla isimleri söyledir: Ali, Hasan, Hüseyin, Zeynelabidin, Muhammed Bakir, Cafer-i Sadek, Musa Kazim, Ali Riza, Muhammed Taki, Ali Naki, Hasan Askeri, Mehdi.

– On Iki Imamlar (a.s) :

Düvaz Imam, Düvazde Imam da denir. Hazreti Ali’yle sonradan onun soyundan gelen On Bir Imam, On Iki Imam adini alir. Alevi edebiyatinda bu On iki Imamdan söz eden bir tür dogmustur. Bu konuda nefeslere << Düvaz Imam >> denir. Din ve devlet baskanligi yani Imamlik, Alevilikle siki sikiya ilgilidir. Birinci Imam’dan sonuncu Imam Mehdi’ye gelinceye dek üc yüz elli yila yakin bir zaman gecmistir. Bu Imamlik isinden dolayi bircok tarihsel olaylar olmus, bircok kavgalar cikmis, yeni tarikatlar ya da mezhepler dogmustur. Büyük ayriliklara yol acmistir. Cok kisa olarak onlarin yasantisini vermeye calisacagim.. Birinci Imam Hazreti Ali, daha önce << Hz. Ali >> bölümünde verildigi icin Imam Hasan’dan baslayacagiz

– Imam Hasan (a.s) :

Hz. Ali den sonra gelen Ikinci Imamdir. Hazreti Ali’nin büyük ogludur. Hicretin ikinci ya da ücüncü yilinda dogdu (625). Hazreti Muhammed adini << Hasan >> koymustur. Künyesi << ebu Muhammed >> olup lakaplari << Taki >>, << Zeki >> ve <> dir. << Hasan’ül Mücteba >> da denir. Anasi, Hazreti Muhammed’in kizi Fatima Hatun’dur. Halk arasinda Fatma ya da Fatma Ana diye anilir ve cok sevilir. Imam Hasan, her bakimdan üstün bir kisiydi. Hz. Ali’nin ölümünden sonra Imam olmus, halk da kendisine uymustu. O sirada Sam Valisi’yken devlet baskanligini türlü oyunlarla elde etmis olan Muaviye’ye mektuplar yazarak yola getirmeye calismissa da, basaramamisti. Adamlarinin hiyaneti yüzünden Halifeligi ona birakmak zorunda kaldi. Medine’de hic bir seye karismadan yasadigi sirada Muaviye tarafindan karisina zehirlettirildi. Ölümü: 669

– Imam Hüseyin (a.s) :

Ücüncü Imamdir. Dogumu: 626. Babasi Hazreti Ali, anasi Fatma’dir. Adini Hazreti Muhammed koymustur. Künyesi << ebuAbdullah >>, lakaplari << el-Sehit >>, << el-Sibt >>,<< Zeki >> ve << Mübarek >> tir. Bes erkek, üc kiz cocugu olmustur. Bunlardan tarihe ve edebiyata gecen << Zeynel’ Abidin >> ile << Zeynep >> tir. Hazreti Hüseyin, Kerbela’da sehit edilmistir. ( Kerbela ya bakiniz ) Türbesi Kerbela’dadir. Ölümü 680 tarihindedir. Hasan ile Hüseyin, Hazreti Muhammed’in cok sevdigi iki torunudur.

– Imam Zeynel’ Abidin (a.s) :

Dördüncü Imamdir. Hazreti Hüseyin’in ogludur. Anasi Sehribanu’dur. Dogumu: 659. Künyeleri << ebu Muhammed >>, << Ebul Hasan >>. Ünlü lakabi << Zeynel’ Abidin >> dir. Cok bilgili, cok iyi huylu, sabiirli ve üstün bir insandi. Kendisine kötülük edenlere bile iyilik ederdi. Zeynel’ Abidin, Kerbela faciasinda bulunmus, hastaligi yüzünden, babasi Hüseyin savasa girmesine izin vermemisti. Kerbela’dan Küfe’ye, oradan da Sam’a götürüldü. Zencire vurulmus olarak Yezid’in önüne cikarildi. Serbest birakildi, Medineye döndü. Ölünceye dek orada kaldi. Ölümü 719.

– Imam Bakir (a.s) :

Besinci Imam olup babasi Zeynel’ Abidin’dir. Medine’de, 677 tarihinde dogmustur. Künyesi << ebu Cafer >> dir. En yaygin lakabi << Baki >> dir. Ölümü: 733. Büyk bir bilgin ve cok cömert bir insandi.

– Imam Cafer Sadik (a.s) :

Altinci Imam olup babasi Imam Bakir’dir. Dogumu: 699. Künyesi << ebu Abdullah >>; en yaygin lakabi << Sadik >>’tir. Cok bilgili ve iyi ahlakliydi. Onun zamaninda Emevi Devleti yikildi, yerine, Bagdat’ta Abbasogullari Devleti kuruldu. Cafer Sadik, hic bir siyasal olaya karismadi. 765’te Medine’de öldü. Bektasi ve Alevilerin tarikat kurallarini ögreten ve adina << Buyruk >> denilen bir kitablari vardir ki, Cafer Sadik’a mal edilir. Kendisi mezhep kurmadigi halde, ölümünden sonra taraftarlari, onun sözlerine ve eserlerine dayanarak Caferi Mezhebini kurdular. Anadolu Bektasi ve Alevileri mezhep olarak Caferi’dir.

– Imam Musa Kazim (a.s) :

Yedinci Imamdir. Imam Cafer’in ogludur. 745’te dogdu. Yaygin olan künyesi << Ebul Hasan >> dir. Ünlü lakabi << Kazim >> dir. Abbasi hükümdari Mehdi, Musa Kazim’i Bagdad’a getirtti, zindana attirdi. Bir süre sonra Medine’ye gönderdi. Harun kümümdar olunca kendisini Bagdad’a getirterek sehit etti ( 799 ).

– Imam Riza (a.s) :

Sekizinci Imamdir. Babasi Imam Musa Kazim’dir. Dogumu: 770’tir. Künyesi << Ebul Hasan >>; ünlü lakabi << Riza >> dir. Medine’de dogdu. Abbasogullarindan Memun tarafindan zehirlendi. Mezari Horasan’da Tus kenti yakinlarinda bir köydedir. Cok bilgili ve tedbirliydi.

– Imam Muhammed Taki (a.s) :

Dokuzuncu Imamdir. Medine’de dogdu ( 811 ). Imam Riza’nin ogludur. Künyesi << ebu Cafer >> ve << Taki >> dir. 835’te Bagdat’ta öldü. Zehirlendigi söylenir. Dedesi Musa Kazim’in yanina gömüldü.

– Imam Naki (a.s) :

Onuncu Imamdir. 829’da Medine’de dogdu. Künyesi > Ebu Hasan >>, lakabi << Askeri >> dir: << Ali’ül Hadi >>, << Naki >>, << Hadi >> de denir. Semira’da ( Bagdat ) öldü ( 868 ). Orada yatmaktadir. Abbasoglu Mutemed tarafindan sehit edildigine inanilir.

– Imam Hasan el – Askeri (a.s) :

On birinci Imamdir. 846’da dogdu. Babasi onuncu imam Naki’dir. Anasi Susen Hatun’dur. Künyesi << ebu Muhammed >>, lakabi << Askeri >> dir. << Hadi >> ve << Samit >> de denir. 874’de Samira’da öldü. Babasinin yanina gömülmüstür.

– Imam Mehdi (a.s) :

On ikinci ve sonuncu Imamdir. Babasi Imam Askeri, anasi Nercis Hatun’dur. Künyesi << Ebul Kasim Muhammed el – Mehdi >>, lakaplari << Mehdi >> ve << Sahib Zaman >> dir. Babasinin ölümünden sonra halktan gizlenmisti. Bu ilk gizlenise Gaybet-i Sugra ( kücük gizlenis) denir. Bu gizlenis sirasinda ümmetine elcilik yapan ebu Hasan Ali ölünce, Gaybet-I Kübra ( büyük gizlenis ) baslamistir. Mehdi’nin ne oldugu, son gizlenisten sonra anlasilamadi. Muhammed Peygamberin bir gün ortaya cikacagini haber verdigi Mehdi’nin, bu Imam olduguna inanilir. Sikisik zamanlarda isleri yoluna koyacak diye gelmesi beklenir. Nefeslerde Mehdi’ye cok yer verilir. Cok zaman << Sahib Zaman >> diye anilir. Bunun kimi zaman Iran Sahlari olacagi ya da baska birisi görünüsünde gelecegi inanci vardir