Ergenlik döneminde kilo verme savaşı…

Ergenlik döneminde kilo verme savaşı, mental sağlığı etkiliyor
Çocuklarınıza bu durumla sağlıklı diyet ve egzersizle baş etmeleri için yardım edin.

 

Ergenlik döneminde kilo verme savaşı
Ergenlik dönemi yeterince zor bir dönem. Bir de bunu kilo verme derdiyle geçirince, işler ciddi bir çıkmaza giriyor.
Son zamanlarda, ergenlik dönemindeki çocukların en büyük problemlerinden biri de kiloları. Kendilerini sürekli bir çevre baskısı altında hissediyorlar ve aslında, araştırmalara göre, son zamanlarda kilo, insanların en çok alay konusu oldukları meselelerden bir tanesi. Çoğu kimseden duydukları cümlelere göre, kiloları onların kendi yaptıkları şeylerin sonuçları. Yani, her şey, onların suçu.
Böyle düşünen kimse haliyle kendisini, başarması asla mümkün olmayan vücut ölçülerine getirmeye çalışıyor, bir yandan da anksiyete, depresyon, düzensiz yeme, intihar düşüncesi ve bir dizi hastalıkla baş etmek zorunda kalabiliyor.

İşi daha da karmaşık hale getirelim, mental rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bazı zorunlu ilaçlar, insanların yemek yeme alışkanlıklarını da bozabiliyor. Aslında, obezite ve zihinsel rahatsızlıklar o kadar sıklıkla birbiri içine geçmiş durumdadır ki bunlar, hastalık içinde hastalık durumunu yaratırlar.
Ergenlik dönemindeki bu çocukların ise, yalnızca diyet ya da yaşam tarzlarıyla ilgili değil, aynı zamanda zihinsel sağlıkları ile ilgili olarak da yönlendirmeye ihtiyaçları vardır. Çok şükür ki, dünyada, bu noktada yapılan çalışmalar hızlandı ve artık zihinsel sağlık ve kilo arasındaki ilişkiyle ilgili olarak her yaştan kimseye daha çok destek verilebiliyor.
Kapsamlı programların dahilinde, doktorlar, hemşireler, psikiyatrlar, diyetisyenler ve spor uzmanları birlikte çalışarak ailelere ve bu dönemdeki gençlere daha sağlıklı bir yaşam planı hazırlıyorlar, böylelikle yaşamları daha aktif hale geliyor, yaşam kaliteleri artıyor.

Siz de böyle zor bir dönemden geçen ergen kişiyle karşı karşıyaysanız, işte hem fiziksel hem de zihinsel sağlığına katkıda bulunmak için uygulayabileceğiniz bazı ipuçları;

Karşınızdakini dinleyin. Duygularını ve başından geçenleri gerçekten anlamaya çalışın. Onu dinlemeniz, sorunlarını çözmenizden daha kıymetli. Onu, koşulsuzca sevdiğinizi ve sevginizin onun vücut ölçüleriyle değişemeyeceğini söyleyin. Emin olun, bu noktada yeterince güvenini kazanırsanız, onunla anlaşmanız hiç de zor olmayacaktkır ve size koşulsuzca içini açabilecektir.

İşbirliği yapın. Okulda, dışarıda, evde; yaşanan sorunları birlikte çözün. Eğer ki o sizinle problemleri çözmek isterse, o zaman birlikte tartışarak bu soruna nasıl çözüm bulacağınızı bulmaya çalışın. Yaratıcı olun, bu aşamada hiçbir fikir çok da çılgın değildir. Sonrasında, işe yarayacağına inandığınız bütün fikirleri yazın. İşbirliği onda, bu işi yapabileceğine dair bir inanç oluşturacak, takım olduğunuzu hissedecek ve sonuç almak için çabalayacaktır.

Zorbalığa karşı tetikte olun.Zorbalık ve vücut ölçüsü ayrımcılığı bir sürü şekilde ona ulaşabilir. Çocuklar daha küçükken, kırıcı yorumlar yapmaktan hiç kaçınmazlar. Bazen işler, fiziksel olarak yaralama noktasına bile gelebilir. Ergenlik döneminde ise daha çok yalnız bırakılma görmeniz mümkün. Ona, yalnız bırakıldığında ya da hedef jaline geldiğini hissettiğinde yardımcı olabileceğinizi, konuşabileceğinizi hatırlatın. Eğer bir grubun içinde değilse, nasıl olabileceği konusunda yardımcı olun. Ona sosyalleşebileceği başka alanlar sağlamaya çalışın. Unutmayın, sahip olacağı bir adet bile iyi arkadaş, depresyondan korunmasını, umutsuzluğa düşmemesini sağlayacaktır.

Önüne olumlu bir örnek koyun. Bütün aileyi fiziksel bir aktiviteye dahil edin: ister bütün aile artık asansör kullanmamaya yemin edin, ister ailecek gece yürüyüşlerine çıkın. Ne olursa olsun, medyanın ortaya koyduğu gerçekçi olmayan hedeflerden onu uzak tutun. Bu süreçte, kendi vücut ölçülerinizle ilgili de, o hariç başka insanların vücut ölçüleriyle ilgili de olumlu ya da olumsuz yorumlarda bulunmayın. Çünkü, sürekli bu konuda konuşulması, bunun aslında önemli bir şey olduğu fikrini onda uyandıracaktır.

Birlikte düzenli bir yemek yeme düzeni organize edin. Bu da demek oluyor ki, günde üç öğün yemekle birlikte tüm aile için ara öğünler de gündemde olacktır. Bu tarz bir yemek yeme hali, metabolizmanızı düzene koyar ve açlık hissinizi ortadan kalırır. Çoğu ergenlik dönemindeki kişi, kahvaltıyı atlar çünkü erken kalkmaktan pek hoşlanmaz. Öğlenleri de az yiyerek ya da hiç yemeyerek kilosunu koruduğunu düşünür ancak akşama kadar biriktirdiği açlık hissi onun kilo almasına, düzensiz alışkanlıklar edinmesine sebep olacaktır. Bundan uzaklaşmak için, ailece yiyeceğiniz sağlıklı yemeklerle, aslında hiç yemek yememenin ona bir faydası olmadığını anlatmaya çalışın.

Sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya odaklanmasını sağlayın.Sürekli tepesinde olan o internet diyetlerinden ve ağır egzersiz planlarından uzak kalmasını sağlayın. Bunun yerine, gerçekçi, başarılabilir ve uygulanabilir planlar yapın. Ailecek, sebze ve meyve yenmesini sağlayın. Ona sağlıklı yiyeceklerden oluşan bir dünya yaratın. Herkesin birlikte hareket edebileceği ve keyifli vakit geçirebileceği aktiviteler yapın. Onu, bu savaşta yalnız bırakmayın.

Sonra değil, hemen profesyonel destek alın. Yardım istemek kötü bir ey değildir, eğer işin içerisinde zihinsel sıkıntılar da mevcutsa, sorunları çözümsüz bir noktaya getirmektense, bir an evvel çözüme ulaşmak en güzelidir. Bazen tahmin

İlgili Konular