Hassas Cilt Tipi Bakım Önerileri…

Hassas Cilt Tipi Bakım Önerileri…
Cilt tipini evde kendiniz nasıl belirlersiniz? Hassas cilt tipi nedir, nasıl anlaşılır? Günlük cilt bakım rutinleri içerisinde en çok zorlanan cilt tiplerinden biri hassas ciltlerdir. Hassas ciltlere uygun bakım öneriler
Avokado ile Maske Tarifleri

Pek çok kadın cilt tipinin ne olduğunu anlayamıyor, ciddi sorunlar ortaya çıkmadıkça. Cilt tipinden emin olmadan nemlendiriciden, temizleyiciye, her gün kullandığımız makyaj malzemelerine kadar pek çok ürün satın alıyoruz. Aslında cilt bakımı hatasının en büyüğünü en başında yapıyoruz. Unutulmamalıdır ki kişinin cilt tipini belirleyen hormonlar, genetik kodlar, beslenme gibi pek çok etken bulunur. Bunlara ek olarak iki kişinin cilt tipleri aynı olsa da kullanılan ürünlere, yapılan bakımlara verilen tepkiler dahi farklılık gösterebilir. Bu yüzden herkesin kendi cilt tipini tanıması ve kendi deneyimlerinden, uzman görüşlerinden yola çıkarak cilt bakımı rutini oluşturması önem arz etmektedir. İşte bu cilt bakımı rutinleri içerisinde en çok zorlanan cilt tiplerinden biri hassas ciltlerdir. Peki, cildimin hassas cilt yapısına sahip olduğunu nasıl anlarım?

Hassas Cilt Tipi Nedir?

En temel anlatımla cilt iç veya dışarıdan gelen etkenlere karşı kendini koruyamamasıdır. Cildimiz bariyer görevini yerine getiremediğinden, diğer cilt tiplerinin hiç etkilenmediği koşullarda hassas ciltlerde tahriş, kızarıklık gibi durumlar ortaya çıkıverir. Çok tozlu ortamlar, yazın güneş ve aşırı sıcak, terleme, kullanılan güneş kremleri, makyaj ürünleri gibi pek çok kozmetik ürün ciltte kaşıntı, kızarıklık, pullanma ve döküntü gibi hassasiyetler yaratır. İşte bu sebeplerde hassas cilt tipine sahip olanlar cilt bakım rutinlerde herkesten daha özenli davranmalı.

 

Hassas Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle en çok bilinen kanı açık tenli ve renkli gözlere sahip olanların yaygın olarak hassas cilt yapısına sahip olduklarıdır. Kısmen doğru olmakla birlikte her açık tenli cilt hassas olmaz, ama her cildin hassas olabileceğini eklemek gerek.

Cilt tipinizi belirlemek için pek çok yerde cilt analizi yaptırabilirsiniz ki en kesin sonucu da bu şekilde alabilirsiniz. Diğer yandan cilt tipini anlamak veya en azından ufak da da bir fikir sahibi olabilmek için bilinen çok kolay bir yöntem de var aslında.

Bunun için önce yüzü normal ciltlere uygun bir sabunla yıkayın. Kendi kendine kurumasını bekleyin. Bu arada da bir peçeteyi tek kata inecek kadar ayırın. Cilt kuruduktan sonra peçeteyi yüzünüze hafifçe yapıştırın ve bir-iki dakika kadar bekleyin. Süre sonunda kaldırıp ışığa doğru tutun. Eğer yağlı görüntü veya şeffaflık peçetenin her yerine dağılmışsa yağlı, sadece alın ve burun bölgesinde yoğunlaşmışsa karma, her yerinde ama miktarı azsa normal, çok çok az veya hiç yoksa da kuru ve hassas cilt yapısına sahipsiniz demektir. Bu işlemlerden sonra cildiniz kızarmaya başladıysa daha da hassas bir cilde sahipsiniz demektir.

 

1- Parfümlü ürünler kullanmayın :

Cildin hassasiyet gösterebildiği dahası pek çok insanın alerjisi olabilen bir detaydır, koku. Kuşkusuz her koku rahatsız etmese de parfümlerin doğal ve kimyasal içeriklerin karışımı olabildiğini ve ayırt etmenin de mümkün olmadığını unutmamalısınız. Dolayısıyla cildin hassasiyetini ortaya çıkaran tetikleyicinin hangisi olduğunu belirlemek zordur. Bunu kullandığınız parfümler için değil koku barındıran tüm kozmetik ürünler için belirtiyoruz.

Bu noktada satın almadan önce cildinizin hassasiyet gösterip göstermediğini denemelisiniz. Örneğin yüzünüzde kullanmak için bir ürün satın alacaksınız. Tüm yüzünüzde kullanmadan önce kulağınızın hemen önündeki küçük bir alanda üç gün üç gece kullanın ürünü. Eğer ürün kullanımı sonrası döküntü, kaşıntı, kızarıklık gibi olumsuz sonuçlar görmüyor ve iyi hissediyorsanız ürünü tüm yüzde kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu bir vücut ürünüyse de benzer bir testi kolunuzda yapabilirsiniz

Diğer yandan seçeceğiniz deterjanları, sabunları veya kozmetik ürünleri parfümsüz seçmeye özen gösterin. Çünkü cildinize dokunan herhangi bir şey alerjiye, tahrişe neden olabilir.

2- Yoğun peeling uygulaması :

Cildin ölü deriden ve yağlı tabakadan derinlemesine temizlenmesi, ardından uygulanacak bakımların cilt tarafından daha iyi emilmesi için peeling uygulamaları önerilir. Elbette bu uygulamalar sırasında kullanılan ürünler, yöntemler cilt tipine göre değişim göstermelidir.

Eğer hassas cildiniz varsa, epidermis ile çevre etkenleri arasında koruyucu bir bariyer gerekir. Yüzünüzün bu tabakadan sıyrılması sizi kızarıklıklara ve diğer sorunlara açık bırakacaktır.

Her gün peeling yapmak ve asit bazlı bir ürün kullanmanıza gerek yok. Cildinizin tipine ve sizin için nelerin işe yaradığını zaman içerisinde deneyimleyerek geliştireceksiniz. Hassas ciltli birisi için düşük bir salisilik asit genellikle yeterlidir. Ancak yine de kullanmadan önce test etmeniz gerekir.

Peeling yaptığınız zamanlarda yapacağınız fırçalama gibi işlemleri de çok nazik ve yumuşak hareketlerle yapmalı, sıklığını da azaltmalısınız.

3- Kese vb ürünler kullanma :

Peeling görevi de görmesi için kullanılan el keseleri, yüz keseleri hassas ciltler için zarar verici olabilir. Hem kumaş içerisinde olası kirli tabakanın birikeceği ihtimali ham de sert yüzeyin hassas cildi daha da hassas noktaya çekmesi ihtimali söz konusudur.

4- Hatalı tonik kullanımı :

Tüm diğer cilt bakımı ürünleri gibi tonik seçimi ve kullanımı da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Peeling aşamaları kadar yıpratıcı olabilmektedir hassas ciltler için. Bu noktada önemli olansa tonik seçimidir. İçeriğinde alkol olmayan, çok astrenjan yani sıkılaştırıcı özelliği çok fazla olmayan tipte tonikleri seçmelisiniz.

Sağlıklı ve ışıldayan bir cilde sahip olmak için cilt bakımı önemlidir. Peki cilt bakımında tonik ne kadar önemli? Toniğin cilde faydaları neler? Cilt tipine göre tonik çeşitleri neler ve tonik nasıl kullanılır? Tonikler ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri esraninportresi.com’da bulabilirsiniz.–> Tonik nedir nasıl kullanılır?

 

5- Cildi korunması bırakma :

Hassas ve de kuru ciltlere sahip olanların asla bırakmaması gereken uygulama, cildi nemlendirmektir. Cilt tipinize en uygun nemlendiriciyi bulup daima kullanmalısınız. Ayrıca ofis, ev gibi yaşam alanlarının kurumasını da önlemek için havayı da nemlendirmelisiniz. Bu noktada kaloriferin üzerine bir kap su koymak dahi işe yarayacaktır.

Kullanılan nemlendiriciler cilt için bir bariyer görevi görecektir. Nemlendirmek adına da cildin üzerinde kalın yağlı tabaka da oluşmamalı. Kuruyan cildin daha çabuk kırışacağını da unutmamak gerek. Kısacası tam bir denge oluşturmalısınız. Bunun için sık kullanıma ve de hassas cilt yapısına uygun nemlendirici seçmelisiniz.

6- Güneş kremi kullanmama :

Güneşten gelen zararlı Uv ışınlarının cildinizi daha hassaslaştıracağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle yaz-kış olmazsa olmaz ürünlerinizden biri olmalı, güneş kremi.

Aslında hassas cilt yapısına sahip olanlar hem güneş kremi seçiminde hem de diğer makyaj ürünü seçimlerinde mineral bazlı olanlara yönelmeliler. Ayrıca içerisinde çinko oksit ve titanyum dioksit olanları aramalısınız.

Mineral makyaj nedir? Neden mineral makyaj malzemeleri tercih edilmeli? Mineral makyaj nasıl yapılır? Güzellik ürünleri içerisinde önemli bir paya sahip olan mineral makyaj ürünleri kullanmak için pek çok önemli sebebe sahibiz aslında. İşte bu yüzden esraninportresi.com olarak mineral makyaj ile güzellik yazısı hazırlayarak konuyu detaylı incelemeye karar verdik–> mineral makyaj nasıl yapılır

7- Makyajı hatalı temizleme :

Makyajı çıkarmak için sert ürünler kullanmak gerektiğine dair yanılgılar vardır. Tek seferde makyajın temizlenmesini isteyenler bu tip ürünlere yönelebilmektedir. Ancak bu ürünlerinde özellikle de hassas cilde sahip olanlara uygun olmadığını belirtmekte fayda var. Çoğu zaman musluktan akan suyun içerisindeki maddeler bile hassas ciltlere sorun yaşatabilirken böylesi sert temizleyiciler neler yapmaz!

Bu noktada aşamaşı ilerlemekte fayda var. Öncelikle inatçı göz makyajı için temizleme sütü veya yağsız göz makyajı temizleme ürününden pamuğa alıp nazikçe uygulamalısınız. Ardından cilt tipine uygun bir temizleyici ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Bir de tabii makyaj temizleme mendilleri var. Pek çoğunun içerisinde alkol vb cilt için sert etkiler içeren ürünler bulunmaktadır. Dolayısıyla hassas ciltlere uygun olanı seçmek zorundasınız.

8- Sivilceleri sıkmak :

Akneden kurtulmak uğruna sabırsızlanıp sıkmak hele ki sivilce olgunlaşıp, irini atabilecek boyuta gelmediyse cilde ciddi zarar verir. Hatta bu tip sivilceleri sıkmaya çalıştığınız zaman cildi sıkıştırmak ve sonunda kanatmaktan öteye gidemezsiniz. Sonuç tahriş ve enfekte olmuş bir cilttir

Cilt lekeleri altında yatan en önemli sebep sivilcedir. Sivilce / akneden kısa vadede kurtulmak için yaptığımız sivilceyi patlatma işlemi uzun vadede cilde çok zarar veren, cilt lekelerinin oluşmasına neden olan en önemli sebeptir. Peki sivilce/akne nedir, neden oluşur? Sivilceler sıkılırsa, patlatılırsa ne olur?

Tüm bunların da yanında hassas cilt yapısına sahipseniz, aşırı sıcak, aşırı soğuk yerlerden, acılı yemeklerden ve alkolden uzak durmalısınız. Terleme, kaşınma gibi durumları azaltmanın yollarını aramalıdır. Çünkü bunlara dikkat edilmezse cilt daha çok zarar görüp daha da hassaslaşabilir.

İlgili Konular