Diş bakımının 8 kolay yolu…

Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi  Günde bir kez fırçalamaktan başka bir şey yapmadan dişlerinizin sağlıklı bir şekilde ömür boyu sizinle kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Diş bakımının 8 kolay yolu...Bunun için daha fazlasına ihtiyacınız var ama neyse ki yapmanız gerekenler o kadar zor şeyler değil. Genelde dişlerimize ancak bir sorun olduğunda gerekli özeni gösteririz. Oysa diş bakımı, çocukluktan itibaren ihmal edilmeden düzenli ve özenli olarak gerçekleştirilmesi gereken önemli bir konudur. Ağız ve diş sağlığınızı korumak her zaman sağlıklı ve parıldayan dişlerle gülümsemek için aşağıdaki 8 kolay yolu uygulayabilirsiniz.

1- KALSİYUM DEPONUZU DOLDURUNBalık, yumurta, süt ürünleri

Dişlerin temel yapı taşı kalsiyumdur. Bu nedenle vücudunuzun kalsiyum deposunu dolu tutmanız ağız ve diş sağlığı için büyük önem taşır. Yoğurt, peynir ve soya fasulyesi gibi kalsiyum yönünden zengin yiyecekleri bol miktarda tüketmek kalsiyum deponuzu doldurarak dişleriniz için gerekli organik desteği sağlamanıza yardımcı olur.

2- D VİTAMİNİ DÜZEYİNİZİ KONTROL ETTİRİN DBalık, yumurta, süt ürünleri

vitamini vücudumuzun kalsiyumu absorbe etmesini sağlar. D vitaminini en çok güneş ışığı ile vücudumuza alırız. Balık, yumurta, süt ürünleri gibi D vitamini içeren yiyecekleri tüketmek de dişlerimiz için gerekli olan kalsiyumun kullanılması için gereklidir. Vücudunuzdaki D vitamini düzeyini belirli aralıklarla yaptıracağınız kan testiyle ölçmeniz yararlı olacaktır.

3- C VİTAMİNİ YÖNÜNDEN ZENGİN YİYECEKLER TÜKETİNBalık, yumurta, süt ürünleri

Ağız ve diş sağlığı için önemli olan diğer bir vitamin C vitaminidir. C vitamini eksikliği diş eti kanamalarına ve çekilmesine neden olur. Turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeler C vitamini yönünden zengin yiyecekler olarak pek çok sağlık yararlarının yanı sıra diş sağlığı için önem taşırlar. Ancak bu yiyecekler yüksek asit oranları nedeniyle diş minesine zarar verebileceklerinden dolayı, tüketildikten sonra ağzın suyla çalkalanması faydalı olur.

4- ŞEKERLİ GIDALARIN TÜKETİMİNİ KISITLAYINBalık, yumurta, süt ürünleri

Şeker oranı yüksek gıdalar özellikle de şekerin yapışkan türleri, ağız içinde kolayca aside dönüştüğünden dişlerin çürümesi için elverişli bir ortam hazırlar. Bu tür gıdaların mümkün olduğunca az tüketilmesi ve bunları yedikten sonra dişlerin fırçalanması diş sağlığının korunması açısından önemlidir.

5- TÜKÜRÜK ÜRETİMİNİ ARTIRINBalık, yumurta, süt ürünleri

Tükürük, ağızdaki bakterilerle savaşmak için vücudun kullandığı en güçlü silahtır. Limon, ıhlamur, kiraz ve kızılcık ve ekşi gıdalar gibi tükürük üretimini arttıran yiyecekler, bu silahın güçlenmesini ve ağzınızdaki bakteri savaşını vücudunuzun kazanmasını sağlar. Su içmek ve yüksek su içeriğine sahip meyve ve sebzeler tüketmek de tükürüğü arttırma yollarından biridir.

6- GÜN İÇERİSİNDE DOĞAL YOLLARLA DİŞLERİNİZİ TEMİZLEYİNBalık, yumurta, süt ürünleri

Gün içinde diş fırçalama olanağı olmayan durumlarda havuç ve elma gibi sert, gevrek yiyecekleri tüketerek dişlerinizi doğal bir yolla temizleyebilirsiniz. Ayrıca şekersiz sakız çiğnemek de çok faydalıdır.

7-YEDİĞİNİZ HER ŞEYDEN SONRA AĞZINIZI ÇALKALAYINBalık, yumurta, süt ürünleri

Diş ve ağız sağlının korunması için en ideali her ana öğünden sonra, yani günde üç kez dişlerin fırçalanmasıdır. Yediğiniz her şeyden sonra ağzını su ile çalkalamak ve kahvaltıdan sonra ve gece yapmadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalamayı alışkanlık haline getirmek diş sağlığınız için yapabileceğiniz en önemli şeydir.

8- ALTI AYDA BİR DİŞ HEKİMİNE GÖRÜNÜNBalık, yumurta, süt ürünleri

Diş ve diş etlerinde belirgin bir sorun olmasa da sizin fark etmemiş olabileceğiniz problemlerin başlangıçlarına zamanında müdahale edebilmek için altı ayda bir diş hekimine dişlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

İlgili Konular

admin

Küçük şeylere takarım olaycıyım.. • Benle oyun oynanmaz mızıkçıyım.. • Herzaman ilk ve son sözü ben söylerim.. • Hayat zordur bilirim ama bende kolay biri değilim.. • Benim için mantık herşeyden önemlidir gerisi hoştur ama boştur.. • Adımlarımda 'kim ne der' diye düşünmem.. • Basit kişilerle polemiğe girmem.. • Bazi yanlışları asla affetmem.. • Tutkularım vardır vazgeçmem.. • Bazen cok severim ama söylemem... Güneşin ilk ışıkları gününü aydınlattığında ve içinde doğan nedensiz sevinci biriyle paylaşmak istediğinde, pencereni aç yeter.Ben o tatlı sessizlikteyim...

Comments are closed