Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon denen durum kanın damarlar içindeki mevcut basıncının artması durumudur.
Günümüzün stresli yaşamı ve bozuk beslenme alışkanlıkları ister istemez kişinin tansiyonunu yükseltebiliyor. Yüksek tansiyona ne iyi gelir?Yüksek tansiyon tıbbi olarak ciddi risk taşımaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyonun ihmal edilmemesi ve gereken önlemlerin alınması yerinde olacaktır.
YÜKSEK TANSİYON İÇİN İPUÇLARI

– Kalp ve damar sağlığını tehdit eden yüksek tansiyon riskine karşı uzmanlar süt içilmesini öneriyor.
– Meyveler, lif, mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. Yüksek tansiyonu dengelemek adına yardımcı olan meyveler, aynı zamanda da sağlıklı yaşamın kapılarını aralıyor. Özellikle kavun, çilek, ananas, muz, mango, şeftali ve turunçgiller yüksek tansiyon sorununu gidermek için ilk sıralarda yer alıyor.
– Sebzeler için resmen yüksek tansiyona düşman diyebiliriz. Sebzelerin içeriğinde bulunan lif, magnezyum ve diğer pek çok mineraller sağlık açısından önem arz etmektedir ve genel sağlığı geliştirmek için gereklidir. Yüksek tansiyona en iyi gelen bitkiler koyu yeşil yapraklı olanları ve çiğ olarak tüketilenleridir. Tansiyon problemi yaşayan kişilerin sağlıklarını kontrol altına almaları açısından domates, patates, brokoli, kabak ve ıspanak gibi sebzelerin günlük menüye dahil ederek kullanılması gerekir.Yüksek tansiyona ne iyi gelir?
– Dengeli ve doğru besin alımı, nefes alıp verme egzersizleri, yoga, meditasyon, bitkisel ilaçlar alınması faydalı olacaktır.
– Et tüketimini sınırlayınız. Tuz, yumurta ve yağ alımını azaltınız.
– Beslenme diyetiniz sarımsak, kereviz ve yapraklı sebzeler içermelidir.
– Özellikle ceviz, fındık ve badem gibi yemişlerin her gün uygun miktarda tüketilmesi ile yüksek tansiyon dengelenebilinir.
– Aşırı kafein alımı ve sigaradan uzak durunuz. Tütün dumanından da kendinizi koruyunuz.
– Günlük bazda düzenli olarak egzersiz yapınız. Egzersiz kan basıncını düzenler. Yoga yüksek tansiyon hastaları için iyi bir seçenektir.Yüksek tansiyona ne iyi gelir?
– Hafif hipertansiyon hastaları için yürüyüş en uygun egzersizdir. Hiper tansiyon hastaları yorucu egzersizlerden mutlaka kaçınmalıdır.
– Tahılların, içerisinde bol, bol bulunan lif, kan basıncın düşmesine yardımcı olmaktadır. Beyaz un ve beyaz şeker gibi ürünler yerine esmer olanlar tercih edilerek yaşam kalitesi arttırıla bilinir.
– Haftada bir kase yabanmersini, yüksek tansiyona iyi geliyor.Yabanmersini içerisinde bulunan antosiyaninler yüksek tansiyona karşı oldukça etkili bileşenlerdir.
– Potasyum ve magnezyum açısından zengin olan patates özellikle fırında pişirildiğinde bu mineralleri kaybetmez ve yüksek tansiyona karşı etkili olur.
– Bir bardak pancar suyu içildikten yalnızca bir kaç saat sonra tansiyonu düşürür.

İlgili Konular

admin

Küçük şeylere takarım olaycıyım.. • Benle oyun oynanmaz mızıkçıyım.. • Herzaman ilk ve son sözü ben söylerim.. • Hayat zordur bilirim ama bende kolay biri değilim.. • Benim için mantık herşeyden önemlidir gerisi hoştur ama boştur.. • Adımlarımda 'kim ne der' diye düşünmem.. • Basit kişilerle polemiğe girmem.. • Bazi yanlışları asla affetmem.. • Tutkularım vardır vazgeçmem.. • Bazen cok severim ama söylemem... Güneşin ilk ışıkları gününü aydınlattığında ve içinde doğan nedensiz sevinci biriyle paylaşmak istediğinde, pencereni aç yeter.Ben o tatlı sessizlikteyim...

Comments are closed